Формування Національного генбанку рослин України

05.06.2024 року відповідно до плану програми практичного навчання для здобувачів фахової передвищої освіти Житлово-комунального фахового коледжу ім.О.М.Бекетова, спеціальностей «Садово-паркове господарство» та «Агрономія» а також викладачів коледжу було проведено відеолекцію з кандидатом с.-г наук, завідувачкою лабораторії інтродукції та зберігання генетичних ресурсів рослин Інституту рослинництва ім.В.Я.Юр’єва НААН м.Харків, Кузьмишиною Н.В., на тему "Формування Національного генбанку рослин України".

Наталія Василівна розповіла про історію створення Національного банку генетичних ресурсів рослин України, про його склад, який нараховує 155,1 тис.зразків 544 сільськогосподарських  і дикоростучих культур рослин України та зарубіжних країн, що включають 2002 ботанічних видів. За кількістю серед зразків за біологічним статусом  перевищують селекційні сорти української та зарубіжної селекції, що становлять 40 відсотків від загальної кількості генбанку рослин.А також наявні селекційні лінії ,місцеві сорти та форми, дикі співродичі та генетичні лінії, які є носіями різних цінних морфобіологічних  та сільськогосподарських ознак. Науковець  зазначила, що генбанк рослин України входить в десятку кращих генбанків світу  за обсягом таких культур як пшениця, тритикале,соя, горох, нут та ін. Відзначила необхідність міжнародного співробітництва для залучення в генбанк нових цінних зразків з Міжнародними  центрами сільськогосподарських досліджень, що працюють під егідою ФАО, таких як Міжнародний центр сільськогосподарських досліджень покращення кукурудзи та пшениці (CIMMYT,Мексика), Міжнародний  центр сільськогосподарських досліджень  на посушливих  територіях (ICARDA, Марокко) та ін. Інформація про колекції Національного банку зосереджена в Інформаційній системі «Генофонд рослин», що забезпечує доступ користувачів до зразків генофонду в Україні і за кордоном.

Здобувачі дізнались багато нового і цікавого про основні напрями  наукової діяльності цього науково-методичного центру України аграрного профілю. А також переконались  про необхідність створення такого генбанку рослин в нашій країні, який підвищує ефективність вітчизняної селекції, науки, освіти та збереження генофонду рослин для сучасного та майбутніх поколінь.

20240605
20240605
20240605
20240605
20240605
20240605